LandArt

Ландшафтний дизайн земельної ділянки - з чого починати?

Мрія про охайний, затишний та комфортний двір приватного будинку, про дизайнерське оформлення саду чи дачної садиби була, мабуть, у кожного володаря таких домогосподарств та земельних ділянок.
Для цього, начебто, і бажання є, і час, але постає питання — а з чого ж починати?
Звісно, краще звернутися до професійних дизайнерів, адже ландшафтний дизайн своїми руками — це далеко не завжди простий та вигідний варіант. Але якщо маєте бажання спробувати власні сили – тоді…

З чого починати?

Будь-яка справа розпочинається з планування. Тобто що ми хочемо бачити на цій ділянці, в якому стилі і якої функціональності. І коли ми для себе з'ясували ці питання - переходимо до проєкту.

Проєктування


На цьому етапі складається художня уява про майбутню ландшафтну зону, визначаються функціональні зони та плануються рельєфні елементи.

Як зробити проєкт майбутньої ландшафтної зони

1. Розробляємо план земельної ділянки.
Робимо креслення, де відмічаємо всі об'єкти, які там розташовані (будинок, господарські будівлі, дерева та клумби, які залишатимуться на своїх місцях).
Для цього проводяться точні виміри периметру ділянки, розмірів об'єктів, відстані між ними.

2. Здійснюємо зонування.
На земельній ділянці потрібно визначити декілька зон, кожна з яких несе своє функціональне навантаження. На прибудинковій території їх буде мінімум три: перша – житлова, де розташований будинок; друга – господарська, тут знаходяться господарські будівлі, гараж, город; третя – зона відпочинку з альтанкою або лавкою чи іншими відповідними об'єктами.

3. Робимо планування кожної із зон.
Чітко визначаємо місце розташування об’єктів, їх розмір, враховуючи висоту – для того, аби визначити напрям та розмір тіні від них. Оптимально розташовувати високі об’єкти з північного або північно-західного боку, аби максимально зменшити затінення.

4. Плануємо місця під клумби, квітники, альпійські гірки.
Маємо визначити їхню форму, розмір, рослини, які б хотіли там розмістити, та схему їх висадки.

5. Наносимо схему доріжок.
Доріжки мають бути прокладені між усіма зонами та об’єктами. Вони можуть бути як прямі, так і звивисті. Все залежить від стилю ландшафтного дизайну, від загальної концепції і від функцій, які вони будуть виконувати – для пересування ділянкою в будь-яку погоду, для краси або в якості межі під час зонування території.
Якщо потрібно підкреслити чітку геометрію дизайну, то доріжки роблять прямими і з кутами. Звивисті ж доріжки додають земельній ділянці відчуття казковості, природності. До того ж, хвилясті лінії – це додатковий майданчик для оформлення натуральним камінням, облаштування міні клумб, для встановлення декору.

6. Озеленення.
Обирати рослини для ландшафтного дизайну потрібно, починаючи з високорослих. Схематично їх розміщують з урахуванням тіні, яку вони будуть відкидати. При розташуванні високорослих рослин надають перевагу північній частині ділянки. Потрібно враховувати й властивості кореневої системи, щоб з часом вона не пошкодила доріжки чи фундаменти забудов.
В ландшафтному дизайні бажано уникати дерев з великими кронами. Якщо потрібні високі насадження, то можна обирати рослини з пірамідальною кроною або у вигляді свічки.
Під час вибору рослин варто пам'ятати, що різні рослини потребують різну кількість сонячних променів, вологи, надають перевагу різним ґрунтам.
Одне з основних правил – рослини мають гармонійно поєднуватися, плавно переходити від низькорослих на передньому плані до високих на задньому, утворюючи при цьому ефект глибини ландшафту.

Основні принципи ландшафтного дизайну


Простота та природність.
Створення складних конструкцій віддаляє людину від природи. Поєднання багатьох кольорів також робить ландшафт неприродним. Краще зупинятися на двох-трьох кольорах та їх відтінках. А земельна ділянка має мати природний вигляд, де майстерно поєднані штучні об’єкти з живою природою.Дотримання стилю та цілісність.
Для того, щоб вся ділянка виглядала як єдина композиція, була красивою та комфортною, потрібно дотримуватися одного стилю. Стиль ландшафтного дизайну залежить від уподобань господаря та від характеристики ділянки і може бути різним – від класичного до модерну. Головне, щоб різні елементи дизайну були підібрані гармонійно, зі смаком та в одному стилі.
Краще, коли на земельній ділянці застосовується одна тематика композиції з повторенням декількох однакових елементів в різних частинах ділянки. Це додає загальній композиції відчуття візуальної цілісності і завершеності.

Загалом, ландшафтний дизайн – це можливість облаштувати на земельній ділянці особливий куточок для релаксу, відпочинку, передати бачення господаря і його світосприйняття. Тому не відмовляйте собі у задоволенні створити біля свого будинку атмосферу Вашої мрії!